Späť na hlavnú stránku

Kaštieľny park a náučný chodník Budmerice

Bratislavský kraj, okres Pezinok (Trnavská pahorkatina, Malé Karpaty)
Trasa
5.5 km / 1 hod 50 min
Prevýšenie
↑ 111 m ↓ 111 m
Bicykle/ kočíky
obmedzené / obmedzené
Povrch
Lesný chodník, lesná cesta
Parametre trasy sú orientačné.
Typ výletu: Okruh
Hoci Budmerice sú známe najmä svojím krásnym kaštieľom, nájdete tu omnoho viac zákutí, ktoré stoja za návštevu - anglický park za kaštieľom, ktorý pozvoľna prechádza do rozľahlého hája, malý kaňon Gidry, Budmerické rybníky a dve prírodné rezervácie. Po väčšine z nich Vás prevedie novovybudovaný náučný chodník.

Trasa výletu sa začína pri hlavnom vchode do kaštieľneho parku, kde je možné popri plote bezproblémovo parkovať. Pokračuje cez park okolo kaštieľa a ďalej až na jeho koniec. Tu sa cez malú bránku dostanete von z parku a pokračujete doprava cestičkou popri plote. Po chvíli prejdete krížom cez asfaltovú cestu a na tomto mieste sa už zbadáte úvodnú tabuľu náučného chodníka a turistické prístrešky. Spočiatku chodník kopíruje zelenú turistickú značku. Dovedie vás k potoku Gidra, ktorý tu svojou činnosťou vyformoval veľmi malebný kaňon. Prejdete ponad potok po úzkom mostíku a trasa ďalej pokračuje popri Budmerických rybníkoch na jednej strane a záhradkárskej osade na druhej. Dostanete sa k širokému mostu, ktorý vás dovedie naspäť na pravý breh Gidry. Tu nájdete ďalšie posedenie a náučné tabule. Naspäť sa dá vrátiť cez háj a zámocký park buď trasou náučného chodníka (na mape vyznačená modrou) alebo o málo dlhšou trasou popri prírodnej rezervácii Lindava a lesnej kaplnke (na mape vyznačená zelenou).

Trasu určite odporúčame aj pre cyklistov a to aj tých menších - cca od 5 rokov. Väčšinou pôjdete po príjemných lesných cestách a chodníkoch, sem-tam kamenistých. S terénnejším kočíkom prejdete tiež. Avšak upozorňujeme, že pri kaňone Gidry je potrebné kočíky aj bicykle preniesť/potlačiť cez mostík a po strmých svahoch na brehu.

Ešte jedno upozornenie k trase výletu: Keďže kaštieľny park je otvorený iba počas vyhradených hodín a je tu obmedzená jazda na bicykloch, v prípade potreby je možné park jednoducho obísť po ulici Kpt. Jána Rašu.

Ak si chcete prezrieť aj interiér kaštieľa, výstavné miestnosti sú sprístupnené pre návštevníkov podľa otváracích hodín.

Začiatok:
Budmerice, vchod do kaštieľneho parku - 48.362091N, 17.396748E
Koniec:
Budmerice, vchod do kaštieľneho parku - 48.362091N, 17.396748E
Zaujímavosti:
Náučný chodník, Park, Kaštieľ, Kaňon, Potok, Jazero, a ďalšie viď mapa
Doprava:
Auto:
Budmerice, vchod do kaštieľneho parku  - 48.362091N, 17.396748E
(hneď na začiatku trasy, parkovať sa dá popri plote) 
Bus:
Zastávka Budmerice,,Podhájska ul. (cca 500m k začiatku trasy) 

Okolité výlety

  Rozhľadňa
  Náučný chodník
  1 hod 50 min     5.6 km   17 m
 

  Rozhľadňa
  Skala
  Vyhliadka
  Dobytie vrcholu
  Náučný chodník
  Baňa
  1 hod 40 min     4.5 km   226 m
 

  Na kolesách
  Jazero
  Turistický prístrešok
  1 hod 50 min     6.1 km   106 m
 

  Rozhľadňa
  Dobytie vrcholu
  Turistický prístrešok
  Jazero
  Skala
  1 hod 50 min     5.2 km   248 m
 

  Rozhľadňa
  Dobytie vrcholu
  Turistický prístrešok
  Jazero
  Prameň
  Skala
  2 hod 45 min     8.3 km   262 m
 

  Dobytie vrcholu
  2 hod 5 min     6 km   288 m