Späť na hlavnú stránku

Údolie Huntáka

Nitriansky kraj, okres Nitra (Tríbeč)
Trasa
4.1 km / 1 hod 40 min
Prevýšenie
↑ 91 m ↓ 91 m
Bicykle/ kočíky
nie / nie
Povrch
Lesný chodník, lesná cesta
Parametre trasy sú orientačné.
Typ výletu: Okruh
Toto krásne divoké údolie nájdete v pohorí Tríbeč, pri obci Podhorany neďaleko Nitry. Svojou činnosťou ho vyformoval sezónny potok Hunták, ktorý ožíva iba pár dni v roku - predovšetkým na jar a jeseň po výdatných dažďoch. Jedinečnosť údolia spočíva najmä v kaskádovitom charaktere toku, ktorý si v spodnom úseku razil cestu cez vrstvy kremencových balvanov. Toto miesto sa preto niekedy nazýva aj prielom Huntáka. Huntácke údolie bolo v roku 2000 vyhlásené za chránený areál (CHA). Keďže časť trasy vedie v tesnej blízkosti CHA, dbajte prosím na dodržiavanie pravidiel ochrany prírody.

Trasa sa začína pri jazierku pri Podhoranoch. Odtiaľto sa treba vybrať lesom po neznačenej zvážnici po hranici CHA, ktorá sa neskôr mení na úzky chodníček. Príroda je tu veľmi pekná. Najmä na strane CHA je vidno, že sa v lese robia iba malé zásahy, inak je ponechaný sám na seba. Nájdete tu naozaj mohutné duby, ale aj všakovaké bizarné útvary, ktoré vznikli z odumretých stromov. Chodník sa neskôr opäť rozšíri a onedlho sa ocitnete pri protipožiarnej vodnej nádrži Žirany. Vyteká z nej úzký potôčik, v ktorom môžete vo vhodnom období pozorovať mloky a nájdete tu aj ohnisko na opekanie. Od nádrže sa môžete vrátiť naspäť tou istou cestou - toto odporúčame najmä v teplom a slnečnom počasí, keďže údolie je príjemné, tienisté. Druhou možnosťou je si výlet spestriť a vrátiť sa po nepoužívanej železničnej trati (na mape zelený úsek). K trati sa dá dostať tak, že od nádrže odbočíte doprava na lesnú cestu vedúcu popri východnej hranici CHA. Onedlho narazíte na železnicu a vyberiete sa po nej smerom doprava. Chôdza po trati nie je síce až taká pohodlná, ale určite zaujímavá a úsek nie je dlhý. V momente, keď uvidíte na ľavej strane trate oporný múr, zbystrite pozornosť. Približne na mieste, kde sa múr končí, je potrebné vyjsť z trate doprava a po krátkom chodníku popod stromy prejsť na pole. Tu pokračujete na kraji poľa popri dvoch posedoch až kým neprídete k jazierku na začiatku trasy.

Pozor, ak sa sem vyberiete autom, posledných cca 1.2km prístupovej trasy vedie po hrboľatej poľnej ceste. Ak chcete šetriť svoje auto, odporúčame zaparkovať radšej v Podhoranoch a prejsť tento úsek pešo.

Začiatok:
Podhorany, Jazierko - 48.3857875N, 18.1274508E
Koniec:
Podhorany, Jazierko - 48.3857875N, 18.1274508E
Zaujímavosti:
Jazero, Potok, Železnica, a ďalšie viď mapa
Doprava:
Auto:
Podhorany, Jazierko  - 48.3857875N, 18.1274508E
Hneď na začiatku trasy výletu. Pozor, posledného cca 1,2km sa ide po hrboľatej poľnej ceste.  

Okolité výlety

  Dobytie vrcholu
  Vyhliadka
  Jaskyňa
  Zrúcanina
  1 hod 55 min     4.7 km   332 m
 

  Zvieratá
  Ihrisko
  Bufet
  40 min     2.4 km   33 m
 

  Jazero
  Potok
  Zvieratá
  Náučný chodník
  Ihrisko
  Zámok
  45 min     2.8 km   18 m
 

  Na kolesách
  Kone
  2 hod 41 min     9.8 km   105 m
 

  Kostol
  Náučný chodník
  2 hod 10 min     7 km   180 m
 

  Jaskyňa
  Zvieratá
  Reštaurácia
  10 min     500 m   2 m