Späť na hlavnú stránku

Orlie skaly a jaskyňa Veľká Pec z Pustej Vsi

Trnavský kraj, okres Piešťany (Malé Karpaty)
Trasa
7.5 km / 2 hod 35 min
Prevýšenie
↑ 303 m ↓ 303 m
Bicykle/ kočíky
obmedzené / obmedzené
Povrch
Lesný chodník, lesná cesta
Parametre trasy sú orientačné. Vzdialenosť, čas a prevýšenie sa týkajú celej trasy (tam aj späť).
Typ výletu: Tam a späť
Nenáročný výlet k Orlím skalám, z ktorých je krásny výhľad na okolie, a k voľne prístupnej jaskyni Veľká Pec.

Trasa tohto výletu sa začína v Pustej Vsi, miestnej časti obce Prašník. Pri rovnomennej vodnej nádrži je potrebné prejsť po hrádzi a na jej konci nasledovať lesný chodník vinúci sa doprava. Nájdete tu miestne značenie - nasledujte šípky s nápisom "Veľká pec" alebo "Pomník Wattenwyla". Po chvíli Vás nasmerujú na chodník vedúci strmo nahor cez les, až kým nenarazíte na zvážnicu, kde sa treba vybrať doľava. Táto cesta Vás dovedie až k hrobu baróna Alberta von Wattenwyla - Barónovmu hrobu. Tu sa môžete rozhodnúť, či pôjdete najskôr na Orlie skaly alebo k jaskyni.

My sme si vybrali prvú možnosť a vydali sme sa k skalám po lesnej ceste doprava. Od tohto miesta už je trasa značená znakmi náučného chodníka a šípkami s nápisom "Orlie skaly". Po krátkom výstupe cez les trasa pokračuje doľava a nejaký čas vedie po vrstevnici. Keď zbadáte po pravej strane vychodený chodníček, treba naň odbočiť - pozor odbočka nie je značená. Tadiaľto sa už raz dva dostanete k Orlím skalám.

Nás pôvodný plán bol dostať sa od Orlích skál k Veľkej Peci "napriamo", t.j. bez toho, aby sme sa museli vracať k Barónovmu hrobu. V teréne sme však nenaši žiadnu rozumnú trasu, buď sa bolo treba prebíjať cez les alebo sme narazili na plot obrovskej zvernice tiahnucej sa od Vrbového. Preto predsa len odporúčame návrat k hrobu. Pri náučnej tabuli o barónovi von Wattenwyl je treba odbočiť doprava a tým sa napojíte na náučný chodník vedúci až do Prašníka. Jaskyňa Veľká Pec sa nachádza po cca 1 km chôdze. Naša trasa sa tu končí, kto má však chuť, môže si výlet ešte predĺžiť a navštíviť aj skalný útvar Malú Pec, ktorý sa nachádza ešte ďalej v smere náučného chodníka.

Od jaskyne sa vraciate naspäť rovnakou trasou najskôr k Barónovmu hrobu a ďalej až k počiatočnému bodu trasy - vodnej nádrži Pustá Ves.

Trasa je vhodná aj pre terénne kočíky a bicykle - náročnejšie stúpanie od priehrady v Pustej Vsi sa dá obísť po lesnej zvážnici (viď mapka).

Začiatok:
Prašník, Pustá Ves, vodná nádrž - 48.6371667N, 17.6458267E
Koniec:
Prašník, Pustá Ves, vodná nádrž - 48.6371667N, 17.6458267E
Zaujímavosti:
Výhľad, Skala, Jaskyňa, Náučný chodník, Jazero, a ďalšie viď mapa
Doprava:
Auto:
Prašník, Pustá Ves, oproti cintorínu  - 48.6365269N, 17.6402831E
(cca 400m k začiatku trasy) 
Bus:
Zastávka Prašník, Lajdovci (cca 650m k začiatku trasy) 

Okolité výlety

  Rozhľadňa
  2 hod 5 min     6.4 km   204 m
 

  Výhľad
  Skala
  Náučný chodník
  3 hod 40 min     11 km   236 m
 

  Na kolesách
  Jazero
  2 hod 5 min     7 km   35 m
 

  Zrúcanina
Náučný chodník
  1 hod 10 min     3.3 km   110 m
 

  Hradisko
  Výhľad
  20 min     600 m   54 m